Єдина Країна! Единая Страна!

четвер, 20 травня 2021 р.

 Використання ігор з розвивально-пізнавальними завданнями для сенсорного розвитку  дітей раннього віку

Використання ігор з розвивально-пізнавальними завданнями для сенсорного розвитку  дітей раннього віку

Петріна Віра Миколаївна,
вихователь ЗДО №79 “Волошка”

Зміни в нашому суспільстві обумовили суттєві зміни у системі дошкільної освіти, які висвітили багато нерозв'язаних і нових проблем. Одна з проблем, це проблема сенсорного розвитку, яке направлено на формування повноцінного сприйняття навколишнього середовища, служить основою пізнання світу, стає все більш актуальною.

Сенсорний розвиток дитини - розвиток її відчуттів і сприймання, формування уявлень про зовнішні властивості предметів: їх форму, колір, величину, положення у просторі, а також запах, смак.

вівторок, 18 травня 2021 р.

Формування сенсорних еталонів за допомогою дидактичних ігор і вправ

Формування сенсорних еталонів за допомогою дидактичних ігор і вправ

Філінська Майя Францівна
Вихователь  ЗДО №125 «Іскорка», м. Миколаєва

Одне з основних моїх завдань, як сучасного педагога – створення умов для своєчасного повноцінного фізичного, психічного та духовного розвитку кожної дитини. Для того щоб правильно та ефективно організувати роботу, зокрема з сенсорного виховання необхідно знати основи сенсорного розвитку дітей.

Сенсорний розвиток - це розвиток у дитини процесів сприйняття і уявлень про предмети і явища навколишнього світу.

Осередок ознайомлення з природою у групі раннього віку ЗДО

       Осередок ознайомлення з природою у групі раннього віку ЗДО

Хоніч Світлана Вікторівна,
вихователь ЗДО №1 «Сонечко» 
с. Березнегувате, Миколаївської обл.

Першою ланкою в системі суспільного екологічного виховання в Україні є дошкільна освіта. Сучасна дитина живе у створеному людством навколишньому середовищі, в якому люди, природний і соціальний світ взаємопов’язані. Роз’яснювати значення діяльності людей у навколишньому середовищі, формувати в дитини певне розуміння про необхідність допомагати природі та примножувати її багатства є завданням вихователя.

Екологічне виховання – одне із основних напрямків в системі освіти і важливу роль у екологічному вихованні дошкільників відіграє особистісно-орієнтований, доброзичливо-емоційний стиль спілкування з дітьми, розуміння вихователем самоцінності і стану природного довкілля. Такий стиль спілкування вихователя з дітьми допоможе дітям краще засвоювати доступні для їх віку екологічні знання і застосовувати їх у самостійній діяльності.

Розвиток мовлення та творчих здібностей дітей засобами театралізованої діяльності

Розвиток мовлення та творчих здібностей дітей засобами театралізованої діяльності 

Волкова Олена Юріївна, 
вихователь ДНЗ № 60 м. Миколаєва

Сьогодні проблема розвитку мовлення дітей та творчих здібностей  перебуває у центрі уваги багатьох дослідників і педагогів-практиків дошкільної ланки освіти. Адже завданнями дошкільної освіти є формування мовленнєвої компетентності дітей та дитячої творчості. 
Мовлення – це не тільки засіб спілкування, а й знаряддя мислення, творчості, носій пам'яті, інформації. Виразність мови розвивається протягом усього дошкільного віку: від мимовільної емоційної – у малюків, до інтонаційної – у дітей середньої групи і до мовної виразності – у дітей старшого дошкільного віку.

понеділок, 17 травня 2021 р.

Вплив театрального осередку на художньо-мовленнєвий розвиток дітей раннього віку

Вплив театрального осередку на художньо-мовленнєвий розвиток дітей раннього віку

Олефір Ольга Олександрівна,
вихователь ЗДО №12 м. Миколаєва

Одним з найважливіших надбань дитини раннього віку є оволодіння рідною мовою. Мова - це не тільки засіб спілкування, а й знаряддя мислення, творчості, носій пам'яті, інформації та ін. Виразність мови розвивається протягом усього дошкільного віку: від мимовільної емоційної - у малюків, до інтонаційної мовної - у дітей середньої групи і до мовної виразності мови - у дітей старшого дошкільного віку. Для розвитку мови необхідне створення таких умов, в яких кожна дитина міг би проявити свої емоції, почуття, бажання і погляди не соромлячись присутності сторонніх слухачів. До цього важливо привчати ще в ранньому дитинстві. У цьому величезну допомогу можуть надати театралізовані ігри. Вони завжди радують дітей і користуються у них незмінною любов'ю.

неділя, 16 травня 2021 р.

Вплив дидактичних ігор на сенсорно-пізнавальний розвиток дітей раннього віку

Вплив дидактичних ігор на сенсорно-пізнавальний розвиток дітей раннього віку

Кулай Олена Миколаївна,
вихователь ЗДО № 23 м. Миколаїва

Значення сенсорного розвитку в ранньому дитинстві важко переоцінити. Саме у перші три роки життя дитини активно розвиваються його органи чуття. При цьому головною умовою повноцінного розвитку малюків є сенсорно-пізнавальний розвиток, який надає безпосередній вплив на його естетичне, розумове і фізичне виховання.

Активізація рухової діяльності дітей завдяки атрибутиці для рухливих ігор

Активізація рухової діяльності дітей завдяки атрибутиці для рухливих ігор 

Воробйова Наталія Борисівна, 
вихователь  ЗДО № 142, м. Миколаєва

Фізичний розвиток двтей раннього віку завжди був пріоритетним напрямом у дошкільній педагогіці. Цей розділ передує іншим, бо має першочергове значення для повноцінного становлення особистості дитини. Саме своєчасна й організована відповідно до природних закономірностей рухова активність дитини закладає основи для подальшого ефективного її розвитку за іншими напрямами освітньої діяльності. 

Лише здорова дитина може максимально зреалізувати весь свій особистісний потенціал у навчанні, трудовій діяльності та соціальних проявах. Саме таке розуміння проблеми фізичного виховання потребує від педагогів усвідомлення значущості формування у молодого покоління необхідності дотримання здорового способу життя, позитивного і зацікавленого ставлення до фізичної культури, її популяризації серед дітей та дорослих. 

Вплив народознавчого осередка на розвиток патріотичних почуттів дітей раннього віку

Вплив народознавчого осередка на розвиток патріотичних почуттів дітей раннього віку

Навроцька Інна Володимирівна, 
вихователь  Зеленоярського ЗДО 
Миколаївського району 

Реалізація державності залежить від дієвої державницької позиції кожного громадянина. Тому найголовнішим завданням суспільства завжди було, є і буде виховання поколінь гуманістів і патріотів, для яких найвищим ідеалом є єдність особистих та національно-державних інтересів.

У нашій країні зростають вимоги до виховання і навчання підростаючого покоління. Так, однією з найважливіших педагогічних задач, визначених Законом України «Про дошкільну освіту», є виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля.

Вплив лялькового театру на розвиток емоційної сфери дітей раннього віку

Вплив лялькового театру на розвиток емоційної сфери дітей раннього віку

Бирдіна Ганна Анатоліївна
вихователь ЗДО №128 міста Миколаєва

Театр – один з самих демократичних видів мистецтва для дітей, він дозволяє вирішити безліч актуальних проблем сучасної педагогіки і психології, пов’язані з художньою освітою та вихованням дітей.

Вплив образотворчого середовища на розвиток творчих здібностей дітей раннього віку

Вплив образотворчого середовища на розвиток творчих здібностей дітей раннього віку

Баранова Наталія Аркадіївна,
вихователь Новосілківського ЗДО «Сонечко»
Прибужанівської сільської ради
Вознесенського району

У оновленій редакції БКДО - 2021, як Державного стандарту дошкільної освіти, мистецько-творчу компетентність визначено як здатність дитини практично реалізовувати свій художньо-естетичний потенціал для отримання бажаного результату  творчої діяльності на основі розвинених емоцій  та почуттів, емоційно-ціннісного ставлення до  різних видів мистецтва, елементарно застосовувати мистецькі навички в життєвих ситуаціях, під  час освітньої та самостійної діяльності.  

Важливим завданням сьогодення є становлення творчо активної особистості, здатної вносити прогресивні зміни в життя суспільства, здійснювати вибір, ставити й розв'язувати проблеми, бути винахідливими, мати творчу уяву.

субота, 15 травня 2021 р.

Соціально емоційний розвиток дитини раннього віку за допомогою настільного лялькового театру

Соціально емоційний розвиток дитини раннього віку за допомогою настільного лялькового театру

Халипенко Ганна Іванівна
вихователь Софіївського ЗДО «Колосок»

Соціально – емоційний  розвиток особистості дошкільника є одним із найважливіших чинників загального розвитку дошкільників, визначає глибокі зміни в його емоційній сфері. Якщо у ранньому віці емоції зумовлювались безпосередньо оточуючими впливами, Внаслідок появи опосередкованості емоцій, вони стають більш узагальненими, усвідомленими, керованими.  Вони здійснюється у всіх видах діяльності й покликані забезпечити виховання дитини з перших років життя. У процесі такого виховання в дитини розвиваються гуманні почуття, формуються етичні уявлення, навички культурної поведінки, соціально-суспільні якості, повага до дорослих, відповідальне ставлення до доручень, уміння дружно гратися й трудитися, справедливо оцінювати свої вчинки й оцінювати дії інших дітей.

пʼятниця, 14 травня 2021 р.

Формування навичок практичного життя з використанням елементів методики Марії Монтессорі

Формування навичок практичного життя з використанням елементів методики Марії Монтессорі  

Соловйова Олена Анатоліївна 
ЗДО № 6 « Світлячок» м. Южноукраїнськ

Сьогодні, у час реформування освіти, педагоги дедалі частіше звертаються до спадщини Марії Монтессорі, адже в ній втілені головні принципи, до яких ми прагнемо – дитиноцентризм, індивідуалізація, комплексний підхід. Важливе місце у Монтессорі-системі займає предметно-маніпулятивна діяльність малюків, у якій гармонійно розвиваються всі складові психіки дитини і формуються базові якості особистості – самостійність і незалежність.

«Без відповідного середовища немає конструктивної діяльності дитини,- пише М. Монтессорі, - оточення дитини – це не просто поєднання предметів для ігор або якогось їх застосування, оточення мусить мати цілісну форму (образ) і орієнтуватись на цілісне сприймання дитини, а не на суму його можливостей».

Особливе місце у предметно-ігровому середовищі відводиться дидактичним,розвивальним матеріалам, які використовуються цілеспрямовано та спонукають до роздумів. Монтессорі-матеріали своєю структурою та логічною послідовністю сприяють сенсорному розвитку.

Використання обладнання на заняттях фізичної культури у групі раннього віку ЗДО за методикою М. М. Єфименка

Використання обладнання на заняттях фізичної культури у групі раннього віку ЗДО за методикою М. М. Єфименка

Стефанська Валентина Михайлівна,
вихователь ЗДО «Струмочок»

Здоров`язберігаючі технології  - це система заходів, що включає взаємозв`язок і взаємодію всіх факторів освітнього середовища спрямованих на збереження здоров`я дітей на всіх етапах їх навчання і розвитку. Вони найбільш значущі серед усіх відомих технологій за ступенем впливу на здоров`я дітей. Головна їх ознака - використання психолого - педагогічних прийомів, методів, підходів до вирішення виникаючих проблем. Їх запровадження -  це вимога сьогодення. 

Формування уявлень про сенсорні еталони у дітей раннього віку засобами дидактичних ігор

Формування уявлень про сенсорні еталони  у дітей раннього віку засобами дидактичних ігор

Радько Олена Миколаївна
Василенко Юлія Миколаївна 
вихователі ЗДО № 71 міста Миколаєва

Сенсорний розвиток  дитини -  це розвиток її відчуттів і сприймання, формування уявлень про властивості предметів (форму, колір, розмір, положення у просторі). Він становить фундамент її розумового розвитку. Чим вищий сенсорний розвиток дитини, тим більше фактів і явищ потрапляє у сферу її сприймання.

Сенсорне виховання спрямовується на формування і розвиток у дітей сенсорних процесів (відчуттів, сприймання, уявлень), за допомогою яких вони набувають досвіду орієнтування у зовнішніх властивостях предметів і явищ. Головним її елементом виступають спостережувальні дії, що зароджуються ще у ранньому віці, а у дошкільника набувають послідовного та опосередкованого характеру і здійснюються за допомогою спеціальних засобів - сенсорних еталонів. 

Унаочнення як фактор розуміння змісту казок дітьми раннього віку

 

Унаочнення як фактор розуміння змісту казок дітьми раннього віку 

Корнієнко Ліна Юріївна,
 вихователь ЗДО №33 “Казка”, м. Первомайськ

Казка для маленької дитини – перша сходинка пізнання світу. Виховне і пізнавальне значення казки в житті дитини надзвичайно велике. Саме через казку можна реалізувати багато навчальних,  розвивальних завдань. Казка – сильний інструмент в руках вихователя дитячого садка, тому що за допомогою казки ми вчимо слухати:  розвивається слухова увага, розуміння мови, звукове сприйняття, виховується уміння чітко вимовляти слова, фрази. Розвиваємо уміння пізнавати  світ, порівнювати та спів ставляти. Казка допомагає формуванню свідомості, морально – етичних  якостей, життєвих цінностей, гуманних почуттів, вчить співпереживати, жаліти, допомагати слабшим. За допомогою казки розвиваємо мислення, увагу, пам'ять, уяву.

У групі раннього віку діти вже цілеспрямовано запам’ятовують казку. Формується вміння вести нескладний діалог з дорослим, розвивається зв’язне мовлення, діти вчаться вживати образні вирази, епітети, порівняння.  Казка – це міміка обличчя та жести, естетичні відчуття, артистизм, почуття гумору, сміх і радість. Казка – це неповторна, рідна українська мова.

Пальцевий живопис як засіб розвитку дрібної моторики та естетичного сприйняття дітей раннього віку

Пальцевий живопис як засіб розвитку дрібної моторики та естетичного сприйняття дітей раннього віку

    Архипенко Майя Олександрівна,
вихователь Первомайського ЗДО №32 «Буратіно»

Сьогодні наше суспільство потребує нестандартних, різнобічно розвинутих особистостей. Потрібні люди, які не тільки знають та вміють робити за шаблоном, але й здатні до творчої діяльності.

Більшість дорослих людей у своїх навичках образотворчого мистецтва не досягають багато чого понад те, що вони вміли до 9-10 років життя. Розвиток навичок малювання у більшості людей чомусь припиняється у ранньому віці.
Раннє дитинство – дуже важливий період у житті людини. Саме в цьому віці кожна дитина уявляє себе маленьким дослідником, з радістю і здивуванням відкриває для себе незнайомий і такий вражаючий навколишній світ. Що різноманітніша дитяча діяльність, то гармонійніше відбувається всебічний розвиток дитини, реалізуються її потенційні можливості й перші прояви творчості. Ось чому одним з найближчих і найдоступніших видів роботи з дітьми в дитячому садку є зображувальна, художньо-практична діяльність, що сприяє залученню дитини до творчості, дає їй змогу створювати щось красиве, незвичайне.

Вплив театру на розвиток творчих здібностей та емоційної сфери дітей раннього віку. Театр на фартусі

Вплив театру на розвиток творчих здібностей та емоційної сфери дітей раннього віку. Театр на фартусі

Ільчук Олена Ігорівна,
вихователь
ЗДО №64 «Барвінок», м. Миколаїв
 
У Базовому компоненті дошкільної освіти зазначено, що метою діяльності дошкільного закладу є забезпечення гармонійного розвитку кожної дитини, створення сприятливих умов для її особистісного становлення та творчої самореалізації. Одним із ефективних засобів педагогічного впливу на розвиток творчої особистості дошкільника названо театралізовану діяльність. Вона сприяє естетичному вихованню дітей, прилучає їх до мистецтва, розвиває вміння бачити, чути, розуміти красу слова, дії.

Результатом набуття мистецько-творчої компетентності є елементарна образність дитини у сфері мистецтва. Театральне мистецтво близьке і зрозуміле дітям, адже в його основі - гра, а це для малюка - найголовніший аспект діяльності, адже діти, граючись розвиваються. 

Театралізована діяльність – це художня діяльність, що пов’язана зі сприйняттям творів театрального мистецтва і відтворенням в ігровій формі набутих уявлень, вражень, почуттів. Театралізована діяльність у ранньому віці відіграє важливу роль. Беручи участь у театралізованих іграх, діти раннього віку  ознайомлюються з оточенням та його складовими через образи, фарби, звуки. Завдяки цій діяльності в дітей більш інтенсивно розвиваються пізнавальні інтереси, розвиваються творчі здібності. 

Вплив предметно-ігрового середовища на соціалізацію дітей раннього віку під час сюжетних ігор

     Вплив предметно-ігрового середовища на соціалізацію  дітей  раннього віку під час сюжетних ігор 
                                                                 Головко Світлана Леонідівна, вихователь 
Новоєгорівського ЗДО №8 “Дивограй”


Ігровий процес як зона найближчого розвитку дитини вимагає збагаченого ігрового середовища і педагогічного супроводу дорослих. 

Як відомо, не заповнене і безбарвне предметно-ігрове середовище чинить на дітей негативний вплив, гальмує розвиток особистості. Перенасичене предметне середовище так само погано впливає на психіку малят.  Середовище повинно пробуджувати у дітей активність, надавати їм можливості для різноманітних видів діяльності.  

Організація розвивального середовища для дітей ран­нього віку має свою специфіку, обумовлену насамперед особливостями психології та фізіології малюків. Вони непосидючі, швидко переключаються з одного виду діяльності на інший, у них переважає "схоплювальне" сприйняття (тобто малюки поспішають "захопити" яко­мога більше інформації). Вони надзвичайно спостереж­ливі, чутливі та сприйнятливі, в них яскраво виражена потреба в русі, а пізніше в активних діях, що спосте­рігається вже на першому році життя. 

Сенсорне виховання у ранньому віці за допомогою дидактичних ігор

Сенсорне виховання у ранньому віці за допомогою дидактичних ігор


Артимчук Наталія Федорівна
вихователь Кобзарцівського ЗДО «Веселка»

  Ранній вік (з року до трьох) - особливий період дитинства, коли кожний день має вагоме значення для розвитку дитини. Зважаючи на те, що заклала природа, розвиток та становлення особистості у цей час відбувається дуже стрімко й залежить від соціальних умов, у яких зростає малюк.  Працюючи з дитиною раннього віку, вихователь має пам’ятати, що це - найоптимальніший період для розвитку сенсорики, моторики й мовлення дитини. Розвиток дитини неможливо відокремлювати від її поведінки та практичної діяльності, з одного боку, та навчання - з другого. Для 2-3-річної дитини провідним видом діяльності, тобто тієї діяльності, під час якої максимально повно розвиваються всі психічні процеси (сприймання, уявлення, пам’ять, мислення, мовлення, уява, увага),- є предметно-маніпулятивна. Тобто, для того, щоб щось сприйняти, зрозуміти, запам’ятати малюк має побачити, почути, відчути предмет на дотик, смак, нюх. Це і складає предмет сенсорного виховання малят. Чим більше аналізаторів дитини задіяно під час знайомства з властивостями предметів, що оточують малюка, тим ефективніше відбувається розвиток сприймання дитини.

четвер, 13 травня 2021 р.

Природний осередок у групі раннього віку як фактор розвитку пізнавальної активності дітей

Природний осередок у групі раннього віку як  фактор  розвитку пізнавальної активності дітей

                              Славінська Аліна Миколаївна,
 вихователь: ЗДО №1 “Сонечко” СМТ. Веселинове

Сьогодні екологічні проблеми навколишнього середовища набули попереднього значення. Спеціально гостро стоїть завдання екологічного виховання . Сучасні проблеми взаємозв'язку людини з навколишнім середовищем можуть бути вирішені лише за умови умовної сформованості в кожному екологічному світогляді, підвищення екологічної грамотності та культури.

Природа - великий вчитель! Екологічне виховання дуже тісно пов'язане з моральним вихованням - це виховання людяності, доброти, милосердя.

Навчити дитину дбайливому ставленню до природи можуть тільки дорослі та обов’язково особистим прикладом.

Пальчикові ігри як засіб розвитку мовлення дітей раннього віку


  Пальчикові ігри як засіб розвитку мовлення дітей раннього віку

                                                                                                            Петренко Любов В'ячеславівна
ЗДО № 6 « Світлячок» 
м. Южноукраїнськ 

Пальчикові ігри сприяють зміцненню м’язів рук та вдосконаленню дрібної моторики, що прискорює розвиток мовлення та інших психічних процесів. Розвиток мовлення дитини залежить від сформованості тонких рухів пальців рук, які стимулюють дозрівання нервової системи й повноцінний інтелектуальний розвиток дитини.

Рівень сформованості дрібної моторики в багатьох випадках визначає і успішність формування мистецьких, музично-виконавчих, конструкційних і трудових умінь, розвитку початкових навичок письма тощо.

Проте цей розвивальний потенціал може бути реалізований лише в тому разі, якщо рухи рук дитини будуть мати усвідомлений характер, стануть своєрідним знаряддям дитячої уяви.

Спостереження за дітьми на початку навчального року засвідчили недостатній рівень сформованості дрібної моторики пальців рук дітей раннього віку та недостатній рівень сформованості мовлення дітей.

В зв’язку з цим виникло питання -  як відкоригувати мовлення дитини за допомогою руху?

середа, 12 травня 2021 р.

Осередок експериментування в групі раннього віку ЗДО та його функції

Осередок експериментування   в групі  раннього віку ЗДО та його функції

Сакун Ірина Миколаївна,
вихователь ЗДО №84 «Журавлик», 
м. Миколаїва

Як навчити дитину бачити, відчувати і розуміти красу навколишнього світу? Як допомогти усвідомити значення природи для життя людей, а від так – необхідність її оберігати? Саме тому однією із актуальних завдань є вплив експериментування на розвиток дитини раннього віку через дослідницько-експериментальну діяльність.

Для досягнення цієї мети мною було складено план роботи таким чином, щоб діти раннього віку змогли якомога раніше засвоїти систему знань про об’єкти природи, навчитися встановлювати й розуміти зв’язки у природі, а також оволоділи практичними вміннями і навичками створення сприятливого середовища для існування живих організмів.

Вплив осередка ігор з піском та водою на особистісне становлення дитини


Вплив  осередку ігор з піском та водою на особистісне становлення дитини

Федорова Наталія Омелянівна
ЗДО № 9 “Горобинка”
місто Вознесенськ

Головна роль у становленні особистості дитини дошкільного віку належить оточуючим його дорослим. Тому, наскільки вони зможуть оточити малюка увагою й любов'ю, створити необхідні умови  для його  розвитку, залежить подальше життя дошкільника.

У цей період маленька людина активно пізнає  навколишній світ, засвоює способи дій у побуті, грі, на заняттях; результатом накопиченого досвіду стають сюжетно – відображуючі  ігри, а найважливіше досягнення цього віку - оволодіння активною мовою.

Чому я обрала  саме цю тему?  Ця тема для роботи з малюками дуже  необхідна та цікава, тому, що  на світі нічого немає простішого і доступного, зручнішого і різноманітного, живого і об'ємного за пісок та воду. Ідея гри з піском чудова, оскільки пісок є тим дивовижним матеріалом, який здатний водночас передавати багато чого: відчуття  різноманіття природи, можливостей тіла, несподіваністю, безліччю форм. Це той вид діяльності, який забезпечує оптимальні умови для розвитку творчого потенціалу дітей, розвитку образно-логічного мислення, дрібної моторики рук та мовлення. Дитина дістає можливість будувати свій особистий світ, відчуваючи себе його творцем. Усе дуже просто та зручно. Малюків цікавить процес, їм це дуже подобається. Природний матеріал приємний на дотик, впливає на  психоемоційний стан малят, сприяє налагодженню взаємодії між ними. А також він дарує дітям велике задоволення. При цьому гра не потребує якогось особливого обладнання.

Вплив сенсорно-пізнавального простору на засвоєння сенсорних еталонів дітьми раннього віку

Вплив сенсорно-пізнавального простору на засвоєння сенсорних еталонів дітьми раннього віку

Чайка Віра Михайлівна, 
вихователь ЗДО-ЦРД м.Первомайськ

Чому я обрала саме цю тему? Тому, що саме вихователь може зробити життя дітей у групі цікавим, змістовним, легким для всього гурту і для кожної дитини . Саме педагог, який уміло координує інтереси та потреби дітей, є індикатором їх уявлень, він здатний розвинути у малюків потяг до пізнання світу, зовнішній якостей предметів та адекватного їхнього використання.