Мельнікова Людмила Володимирівна
м. Миколаїв, ЗДО № 118 «Соколятко»
Заняття з навчання складання розповіді
за серією сюжетних картин на основі
казки М. Пляцковського
«Ромашки в січні»
Програмовий зміст:
Лексика
Збагачувати словник словами – ознаками літніх та
зимових явищ;вправляти дітей в доборі прикметників та дієслів до заданих
слів.
Граматика
Вчити правильно вживати іменники з прикметниками,
іменники з дієсловами; вправляти дітей в складанні складносурядних зі
сполучником «а», та складнопідрядних речень зі сполучниками « тому що».
Зв’язне мовлення
формувати вміння зв’язно, послідовно описувати
зображене, вчити дітей відповідати на запитання,будувати колективну
розповідь за сюжетними картинами, вмінню давати характеристику героям
картин; розвивати увагу, логічне мислення.
Розвивальне
завдання:
Вчити відгадувати загадки , розвивати увагу, уяву,
пам'ять, мислення, швидку реакцію.
Обладнання: мультимедійна установка,ілюстрації зимового та літнього пейзажу, сюжетні картини, бейджики, дошка, мовна/гра «Літо – Зима», фізхвилинка, пластичний етюд.
Обладнання: мультимедійна установка,ілюстрації зимового та літнього пейзажу, сюжетні картини, бейджики, дошка, мовна/гра «Літо – Зима», фізхвилинка, пластичний етюд.
Попередня робота: читання казки М. Пляцковського «Ромашки
в січні», читання віршів, прислів’я , малювання, розглядання зимових та літніх
пейзажів.
Хід заняття
Вступна бесіда
Діти вітаються з гостями та стають півколом.
Вихователь
-
Діти, до нас прийшов лист від художниці Полоскіної Олександри Миколаївни. Їй
було дуже приємно дізнатися, що вас зацікавили її роботи. Щоб дізнатися, що в
листі, вам потрібно виконати цікаві завдання.
Вихователь читає загадки.
Вихователь загадує загадки.
Біле- біле покривало
По землі порозтеляла,
Все укрила ним сама.
Відгадайте: це …(Зима)
Без рук, без олівця
Малює без кінця(мороз)
В неті ластівка летить
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека,
Сонце палить, спека,
дозріває жито
Яка пора року?(Літо)
Запитання
Про які пори року ці загадки?
Мовна гра «Літо-зима»
Мета: вправляти дітей в доборі антонімів,дієслів
на задану тему;вправляти дітей в складанні речення зі сполучниками «а», «тому
що».
Вихователь:
Літо і зима завжди сперечаються, хто з них кращий,
а ми відтворимо їх суперечку. Давайте розкажемо зимі – яке літо , а літу, яка
зима( чим відрізняються?).
Словесна вказівка вихователя:
До кого я доторкнусь правою рукою, той говорить
про зиму, а до кого лівою – той про літо.
Діти – зима стають за синю смужку, а діти- літо
стають за червону смужку, символом літа буде ромашка ( квітка), а символом зими
(сніжинка).
Наприклад: літо – тепле, а зима- холодна
(крижана).
Літо-барвисте, а зима сіро-біла;
Літо- лагідне, а зима- сувора;
Літо-спекотне, а зима- морозяна;
Літо-яскраве, а зима – похмура;
Літо- веселе, а зима – сумна;
Літо – щедре, а зима- скупа;
Літо- добре, а зима- безжальна;
Літо – тихе, а зиме – вітряна;
Літо – сонячне, а зима- хмарна;
Тож і літо та зима мають свої принади і ми любимо
і одну і іншу. Доведіть, чому і літо і зима чудові пори року. Як ви думаєте
чому літо і зима чудові пори року?
Д\г « Скажи чому»
Літо чудова пора, тому що можна :
.. цілий день гуляти на дворі, кататися на
велосипеді, човнику, самокаті,горці;
…купатися в морі, річці, озері, ставу;
…загорати, будувати з піску фортеці, замки;
..поїхати в село до бабусі, на дачу, з батьками у
відпустку;
Літо чудова пора, тому що:
…воно дарує нам фрукти і ягоди;
..все навколо цвіте, можна збирати квіти;
… воно дарує теплі дощі і веселку після дощу.
Зима чудова пора тому що можна:
… вона дарує нам зимові забави: грати в сніжки,
ліпити снігову бабу;
..кататися на санчатах, ковзанах, лижах, крижаній
горці;
Зима чудова пора, тому що:
..дарує нам чудові явища: хуртовини,
снігопади,ожеледицю, паморозь;
…тільки взимку багато чарівних свят: Новий рік,
святий Миколай, Різдво;
..тільки взимку ми щедруємо, колядуємо, водимо
козу;
Вихователь
Я вами дуже задоволена. Ви багато назвали ознак
зими та літа, чудово складали речення.
Але художниця хоче щоб ви показали пластичний етюд.
Пластичний етюд
А зараз ми покажемо мімікою, жестами та рухами
настрій та дії Зими.
Зима- чарівниця прикрасила дерева та кущі у білі
шубі, вкрила землю блискітками та сріблястим снігом. Сердита Старуха- Зима
лякає пташок, людей та тварин, сувала річки кригами.
Раптом розгулялася віхола – метелиця, загула,
полетіли різблясті тендітні сніжинки, закружляли у веселому танку і тихенько
опустилися на стільчики.
(Діти сідають на стільчики).
Основна частина
Вихователь
Діти,конверт знов не відкривається, необхідно
поміркувати, чи можемо ми взимку побачити квіти і де саме?( на підвіконні, у
вазі на столі, у квітковому магазині, на картині).
Тепер ми можемо поглянути в наш конверт.
Ой, тут картинки, які вони яскраві( вихователь
виймає 3 картинки, та виставляє їх хаотично на дошці)
Розглянемо їх(мовчазне розглядання картини).
-
Кого і що ми бачимо на цих картинках? ( каченятко та цуценятко, кімнату, вікно,
меблі)
Придивіться, чи правильно я їх розташувала? А як
їх треба поставити і чому?
Запитання до картин:
Картина перша
-
Якими словами можна описати погоду за вікном?( за вікном холодна, морозна,
сніжна погода)
-
Що вказує на те, що на вулиці сильний мороз? ( на вікні морозні візерунки, на гілках
дерева горобчик та ворон сидять настовбурчені).
-
Як можна зігрітися взимку, якщо відчуваєш холод? ( можна одягнутися тепло,
випити гарячого чаю, сісти біля каміна).
-
Які імена ви б дали Каченяті і Цуценяті?
-
Де сидять друзі який у них настрій? (сидять на широкому підвіконні, каченятко-
сумне, похмуре, а цуценя – здивоване).
-
Як ви вважаєте про що розмовляють друзі? ( як їм холодно, згадують літо, коли
їм було тепло, радісно, весело).
-
Що ще є в кімнаті?( у куточку кімнати стоїть стіл, на ньому лежать фарби,
олівці, альбом, пензлики, книжки, склянка з водою).
-
Складіть початок історії.
Хто хоче розповісти?( дитина розповідає по одній
картинці).
Друга картина .
Запитання.
-
Розкажіть, що роблять Каченя і щеня?( каченя сидить на підвіконні укрите
ковдрою та сумує, а щеня стоїть біля мольберту і милується малюнком).
Що на вашу думку, відчуває каченя?( каченя сумує,
мріє, йому холодно, тому що він укутався в ковдру).
-
Який настрій у Щеня? Чому?
( Щеня веселе, радісне, мрійливе, захоплене. Тому
що йому подобається малювати, тому що він бажає швидше зробити подарунок другу).
-
Якими чином Цуценя вирішило розвеселити свого друга?(цуценя вирішило
намалювати літню картину, щоб подарувати її другу).
-
Розкажіть, що намалювало Цуценя? ( барвисту, яскраву, радісну, на небі яскраво
світить сонечко, на зелених луках квітнуть ромашки, кружляють барвисті
метелики, зеленіє травка)
Назвіть, що потрібно художнику для малювання?(
художнику потрібні фарби, пензлик, аркуш паперу, олівці).
Як називається цей жанр живопису? (пейзаж).
Як можна назвати цей малюнок?
Третя картина
Запитання
-
Мені здається, у кімнаті посвітлішало. Як ви вважаєте, чому?(тому що за вікном
з’явилося сонечко, небо стало ясним, припинив йти сніг, тому що Каченя і Цуценя
посміхаються один одному).
-
На вашу думку, що говорило Цуценя, коли дарувало картину Каченяті?
-
Як змінився настрій у друзів, порівняно з першою картиною?( друзі повеселішали,
зраділи).
-
Чи змінилась поведінка пташок за вікном порівняно з першою картиною?( на
першій картині, пташки сиділи нахохлені, а на цій картині горобчики ( співають
та гріються на сонечку), з’явилося сонечко, перестав йти сніг, весело співають
пташки).
-
Бачите, щирим подарунком можна допомогти другу навіть зігрітися.
Придумайте назву цій картині.
-
Розкажіть історію від самого початку.
Заключна частина
Чи склали ми з вами розповідь?
Чи буде художниця задоволена вашими розповідями?
А ви задоволені своїми відповідями на запитання?
(складеними розповідями).
А як ви думаєте, хто краще розповів по картині?
Мені дуже сподобалися ваші розповіді та дружні
стосунки між вами.
Будемо вчитися висловлюватися українською мовою ,
бути уважнішими, терплячими, активними.
Вихователь.
Щоб скоріш прийшла весна, я пропоную вам віддати
частинку своєї доброти, ніжності, тепла, нашим гостям подарувавши чарівні
ромашки.
Немає коментарів:
Дописати коментар