Вимоги до проведення навчальних занять з використанням комп’ютерної техніки регламентується Державними санітарними правилами та нормами «Влаштування і обладнання кабінетів комп’ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах (ДСанПіН 5.5.2.009-98)» . Об’єднаємо ці вимоги в кілька груп.
Вимоги навчальних приміщень
Приміщення, призначені для роботи з ПК, повинні мати природне освітлення. Орієнтація вікон повинна бути на північ або північний схід, вікна повинні мати жалюзі, які можна регулювати, або штори. Не дозволяється розміщувати кабінети обчислювальної техніки у підвальних приміщеннях будинків.
Площа на одного учня, який працює за ПК, повинна складати не менше 6,0 м2, об’єм - не менше 20 м3, ви¬сота приміщень (від підлоги до стелі) повинна бути не менше 3,6 м. Площа учбових приміщень з ПК повинна розраховуватись на півкласу учнів, але не більше, як 12 осіб.
Стіни, стеля і підлога та обладнання кабінетів комп’ютерної техніки, повинні мати покриття із матеріалів з ма¬товою фактурою з коефіцієнтом відбиття:
- стін - 40-50%; - стелі - 70-80%; - підлоги - 20-30%; - предметів обладнання - 40-60% (робочо¬го столу - 40-50%, корпуса дисплею та клавіатури - 30-50%, шаф та стелажів - 40-60%)
Поверхня підлоги повинна мати антистатичне покриття та бути зручною для вологого прибирання.
Забороняється використовувати для оздоблення інтер’єру приміщень комп'ютерних класів полімерні матеріали (де¬рев'яно-стружкові плити, шпалери, що придатні для миття, плівкові та рулонні синтетичні матеріали, шаровий паперовий пластик та ін.), з яких виділяються у повітря шкідливі хімічні речови¬ни, які перевищують гранично допустимі концентрації.
Природне та штучне освітлення
Приміщення з ПК повинні мати природне та штучне освітлення. Штучне освітлення в приміщеннях з ПК повинно здійснюва¬тись системою загального освітлення. Як джерела світла при штучному освітленні повинні застосо¬вуватись переважно люмінесцентні лампи.
Штучне освітлення повинно забезпечувати на робочих місцях у кабінетах та класах з ПК освітленість не нижчу, а на екранах дисплеїв - не вище, приведених у таблиці 4.
Таблиця 4. Норми освітленості в кабінетах і класах з ПК.
Характеристика роботи Робоча
поверхня Площина Освітленість, лк Примітка
Робота переважно з екранами дисплеїв ПК(50% та більше робочого часу) Екран В 200 не вище
Клавіатура Г 400 не нижче
Стіл Г 400 не нижче
Робота переважно з документами (з екранами дисплеїв ПК менше 50% робочого часу) Екран В 200 не вище
Клавіатура Г 400 не нижче
Стіл Г 500 не нижче
Дошка В 500 не нижче
Проходи основні Підлога Г 100
Примітка: В - вертикальна площина,
Г - горизонтальна площина.
Загальне освітлення повинно бути виконано у вигляді суцільних або переривчастих ліній світильників. Застосування світиль¬ників без розсіювачів та екрануючих сіток заборонено. Яскравість світильників загального освітлення повинна складати не менше 200 кд/кв.м. Необхідно проводити чищення скла вікон та світильників не менше двох разів на рік, а також заміну перегорілих ламп по мірі їх виходу з ладу.
Якщо в приміщенні є об’єкти з різною освітленістю (наприклад інтенсивно освітлене вікно у сонячний день і затемнена частина приміщення або потужний світильник і неосвітлена поверхня стола), то слід обмежити нерівномірність розподілу яскравості. У разі переведення погляду з одного об’єкта на інший, освітленість якого сильно відрізняється, від першого око людини здійснює пристосування: зіниця збільшується (затемнений об’єкт) або зменшується (освітлений об’єкт). Часта зміна розмірів зіниці в ході напруженої роботи, наприклад, при переписуванні даних з екрану монітора у зошит або навпаки при введення даних з друкованого джерела до комп’ютера, при значній різниці в освітленості цих об’єктів приводить до швидкої втоми і негативно впливає на органи зору. Тому рекомендується, щоб співвідношення освітленості між робочим екраном та низьким оточен¬ням (стіл, зошити, посібники і таке інше) не перевищувало 5:1, між поверхнями робочого екрану і оточенням (стіл, обладнання) - 10:1.
Необхідно також передбачити захист від відблисків на екрані монітора, які спричиняються попаданням сонячних променів з вікон або світла від світильників загального та місцевого освітлення. Основними способами захисту є використання сонячнозахисних штор і жалюзів, а також розміщення робочих місць, щоб відбиті від поверхні монітора промені не потрапляли в поле зору учня. Також слід використовувати спеціальні розсіювачі, відбивачі та інші світлозахисні пристрої, а також монітори з антивідблисковою поверхнею. Яскравість полисків на екрані не повинна перевищувати 80 кд /кв.м.
Повітряно-тепловий режим, захист від шуму і вібрації
У кабінетах та класах, обладнаних персональними комп'ютерами, температу¬ра повітря повинна бути 19,5º±0,5 º С, відносна вологість повітря 60%±5%, швидкість руху повітря не більше 0,1 м/с.
Рівень іонізованості повітря на відстані 0,3 м від пра¬цюючого екрану відеомонітора не повинен бути нижче 200 і більше 50000 легких позитивних і негативних іонів обох знаків (окремо) в куб. см. повітря. Заміри на дотримання відповідного рівня іонізованості повітря повинні регулярно проводити працівники державної санітарної служби, які мають для цього відповідне обладнання.
В кабінетах та класах, обладнаних персональними комп'ютерами, повинен бути за¬безпечений 3-кратний обмін повітря за 1 годину. Це забезпечується за рахунок проведення своєчасного провітрювання, використання систем примусової вентиляції. Для охолодження та очищення повітря від пилу в кабінетах та класах можуть бути встановлені побутові кондиціонери, на які є дозвіл державної санітарно-гігієнічної служби на використання в навчальних закладах.
За певних порушень у роботі охолоджувальної системи блока живлення, процесора, відеокарти, чипсетів, жорстких дисків, використанні бракованих оптичних дисків тощо персональний комп’ютер може стати джерелом підвищеного шуму та вібрації. Санітарними нормами встановлено, що рівень звуку (шуму) в приміщенні з ПК не повинен перевищувати 45 дБА, а рівень вібрації на робочих місцях не більше від 72 дБ W.
Вимоги до обладнання та організації робочого місця
У навчальних закладах і вдома повинні бути забезпечені санітарно-гігієнічні і технічні вимоги до обладнання і організації робочого місця. Перш за все, слід звернути увагу на добір меблів відповідно до зросту учнів
Вимоги до меблів та розміщення пристроїв комп’ютера:
- одномісний стіл і стілець повинні бути виконані з дотриманням вимог пп.8.5, 8.6 ДСанПіН 5.5.6.009-98 і враховувати зросто-вікові особливості учнів;
- стіл учня повинен мати дві різновисотні горизонтальні поверхні – робочу і додаткову. Ширина і глибина робочої поверхні столу та додаткової поверхні повинні забезпечувати виконання роботи у межах моторного поля і мати розміри 750х600 мм та 750х350 мм відповідно. Висота обох поверхонь повинна регулюватися у межах 460÷760 мм. Стіл повинен допускати кріплення до підлоги або фіксування його положення іншим чином. Допускається використання стандартних учнівських столів при врахуванні зросто-вікових особливостей учнів і особливостей розміщення монітору;
- стілець учня повинен забезпечувати зміну висоти сидіння у межах 260÷460 мм, він повинен мати спинку;
- екран монітора в залежності від висоти символів рекомендовано розміщувати на відстані 400÷800 мм від очей. Площина екрану монітору повинна бу¬ти перпендикулярною до нормальної лінії зору. При цьому повинна бу¬ти передбачена можливість переміщення монітору навколо вертикальної осі в межах ±30 градусів (справа наліво) та нахилу вперед до 85 градусів і назад до 105 градусів з фіксацією в цьо¬му положенні.
Вимоги до пристроїв комп’ютера:
- клавіатура повинна бути зручною для виконання роботи двома руками, конструктивно відокремлена від монітору (тобто не рекомендовано використання ноутбуків) для забез¬печення можливості її оптимального розташування та прийняття робочої пози. Висота клавіатури на рівні середнього ряду клавіш не повинна пере¬вищувати 30 мм. Клавіатуру слід розташовувати на поверхні столу на відстані 100÷300 мм від краю, який повернутий до користувача. Кут нахилу на панелі клавіатури має знаходитись у межах від 5 градусів до 15 градусів, для цього використовуються спеціальні ніжки клавіатури;
- монітор повинен відповідати вимогам загальновизнаних стандартів ергономічності і безпечності, які позначаються як TCO'95 , TCO'99 або TCO'03. Цифри в позначенні вказують на рік затвердження стандарту. За вимогами Міністерства освіти і науки України з 2007 року в навчальні заклади не можуть бути поставлені монітори, що не відповідають вимогам TCO'99. З параметрів роботи моніторів з електронно-променевою трубкою найбільш важливим є частота вертикальної розгортки, яка згідно з TCO'03 повинна становити не менше 85 Гц. Монітор не повинен мати місць з розмитим, нечітким зображенням, з різним рівнем яскравості, не повинен спотворювати вертикальні чи горизонтальні прямі. Детальніше вимоги до моніторів описані в статті;
Санітарні норми визначають вимоги до розмірів прописних літер на екранах моніторів. Вони залежать від відстані до монітора та від віку учнів Допустимі і рекомендовані розміри прописних літер по¬винні відповідати значенням, які наведені в табл.5.
Таблиця 5.
Вік (клас) учня користувача відео монітора Кутовий розмір (висота) прописних літер, цифр, кутових мінут
граничний (не менше) рекомендований
6-7 років(1 клас) 45 50-70
7-8 років(2 клас) 35 40-60
8-10 років (3-4 класи) 28 30-40
11-15 років (5-7 класи) 22 25-32
16-18 років і старше (8-10класи, студенти) 16 22-30
Якщо провести відповідні перерахунки, то значення таблиці 5 можна подати у вигляді:
Таблиця 6. Рекомендована висота прописних літер на екрані монітора і при демонстрації для всього класу на відповідному екрані
Вік (клас) учня користувача відео монітора Рекомендована висота прописних літер, цифр (в мм) при відстанях до екрану
40 см 80 см 1150 см
6-7 років(1 клас) 7 мм 13 мм 200 мм
7-8 років(2 клас) 6 мм 11,5 мм 170 мм
8-10 років (3-4 класи) 4 мм 8 мм 115 мм
11-15 років (5-7 класи) 3,4 мм 6,7 мм 95 мм
16-18 років і старше (8-10класи, студенти) 3 мм 6 мм 80 мм
Відстані в цій таблиці вибрані відповідно до рекомендованих відстаней від очей учнів до екрану (від 40 до 80 см), а також взята відстань від останньої парти до дошки або до екрану, на який проектується зображення за допомогою технічних засобів.
В останні роки комп’ютерні фірми почали випускати різноманітне комп’ютерне обладнання для навчальних потреб. З'явилися так звані мобільні комп’ютерні комплекси на основі портативних комп’ютерів типу ноутбук. Навчальним закладам слід зважати на те, що існуючими санітарними нормами заборонено постійно використовувати ноутбуки в навчальному процесі. Відповідно до пункту 8.4. вже згадуваних Державних санітарних правил та норм "клавіатура повинна бути зручною для виконання роботи двома руками, конструктивно відокремлена від монітору для забез¬печення можливості її оптимального розташування та прийняття робочої пози".
Робоча поза учня при роботі з комп’ютером:
- спина і ноги повинні мати опору, це досягається за рахунок спинки стільця та підставки для ніг;
- спина повинна бути рівною, голова трохи опущена. Рекомендують кут нахилу голови – не більше 200. У цьому випадку значно знижується навантаження на шийний відділ хребта;
- руки повинні вільно лежати на клавіатурі або утримувати маніпулятор, у ліктьових суглобах повинен утворюватись кут трохи більший за 900;
- при роботі з клавіатурою або маніпулятором миша руки в зап'ясті не повинні бути в напрузі, тобто вільно звисати трохи вниз.
Звичайно, необхідно привчати дитину контролювати свою позу – правильно сидіти потрібно і за звичайним столом.
Організація навчально-виховного процесу
Санітарні норми регламентують тривалість безперервної роботи з персональним комп’ютером та режим роботи. Рекомендується індивідуальний режим роботи з ПК. Це забезпечує самостійний вибір учнем темпу роботи з комп’ютером. При нав’язаному режимі роботи під керівництвом учителя ("роби як я") або нав’язаним темпом виконання вказівок комп’ютерної програми тривалість безперервної роботи з комп’ютером повинна бути зменшена відносно максимальних норм.
Безперервна робота з екраном ПК повинна бути не біль¬ше:
- для учнів X-XІ класів на 1-й годині занять до 30 хвилин, на 2-й годині занять - 20 хвилин;
- для учнів VІІ-ІX класів - 20-25 хвилин;
- для учнів VІ-VІІ класів - до 20 хвилин;
- для учнів ІІ-V класів - 15 хвилин.
Для навчання дітей 6 років роботі з ПК безперервні заняття в індивідуальному ритмі не повинні бути більше 10 хвилин.
Передбачається, що після зазначеного терміну повинні проводитись активні перерви з руховою гімнастикою і гімнастикою для очей.
Немає коментарів:
Дописати коментар