Страницы

середа, 17 квітня 2019 р.

Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі

Соломянюк Тетяна Валеріївна
                       Вихователь ЗДО № 1 «Сонечко»
                                                  Березнегуватський район
 Миколаївської області

Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі

Тема: «Цікава подорож»

Програмовий зміст:
Продовжувати вчити використовувати навички вільно користуватися мовними засобами в рамках особистісто-орієнтованого підходу, який враховує рівень мовного розвитку та мовні здібності, вміння загадувати і відгадувати загадки, вміння складати повні речення, збагачувати словник епітетами, синонімами, антонімами, утворювати множину іменників, проводити звуковий аналіз слів, добирати слова до заданої схеми, називати слова на заданий звук. 

Спрямовувати діяльність дітей на розвиток особистісних якостей: самостійність, людяність, розсудливість, креативність.
Створювати позитивний стан, емоції, вміння невимушенно висловлюватись, формування уміння самостійно аналізувати отриманий раніше досвід, використовувати отриманні знання для формування світогляду і розвитку логічного мислення, слухову та зорову увагу, фонематичний слух. Сприяти розвитку сприйняття матеріалу слуховим, зоровим та руховим аналізатором.  Виховувати любов до мовних ігор як найсприятливішої атмосфери для спілкування на добре знайомому матеріалі, повагу до товаришів та їхніх відповідей.
Хід заняття:
Вихователь разом з дітьми заходить до зали, звертає увагу на присутніх, пропонує чемно привітатися
1. Привітання. 
- Добрий день, добрий день, добрий день усім!
Щастя ми бажаєм і здоров’я всім!
Посміхайтеся, радійте
Душу посмішкою грійте!
2. Мотивація навчальної діяльності
Діти, а уважно послухайте вірш, який нам приготував В. Бреус. А потім відповідатимете на запитання, які я вам задам.
Калинівку славлять гаї калинові,
А Дубове просто стоїть у діброві.
У Вербному верби ростуть у долині,
В Малинівці губи в червоній малині.
В Озерську – озера,
В Боксерську – боксери
А у Фантазерську живуть фантазери.
- Дітки, так хто живе у Фантазерську?
- А хто це фантазери?
- А ви любите фантазувати?

Ось сьогодні ми пофантазуємо і поподорожуємо. Сідаймо в потяг і вірушаймо. А на кожній нашій зупинці нас чекатимуть цікаві завдання. А щоб нам було не сумно проведемо

3. Артикуляційну розминку «Чутливе вушко».
1. Просимо тишину – ц-ц-ц.
2. Розженем галасливих птахів - кш-кш-кш.
3. Дмухнем на кульбабку – ф-ф-ф.
4. Дзюркоче вода у струмочку – дз-дз-дз.
5. Забриніла бжділка – дж-дж-дж.
6. загуркотів у полі трактор – р-р-р.
7. Їде потяг – чух-чух-чух.
Ось наша перша зупинка Соснівка
- Чому вона так називається? (багато сосен)
- Діти, а ви хочете подорожувати далі?
А для цього нам треба виконати декілька завдань. Сідайте будь-ласка. 
4. «Телеграфісти»
Я промовлятиму окремі звуки, а ви складатимите із них слова:
Л-і-т-о; з-о-ш-и-т; п-і-в-н-и-к; д-о-ш-к-а; к-а-п-у-с-т-а.
5. Гра «Скільки пальчиків – стільки звуків».
Я показую вам картинку, а ви називаєте кількість звуків у слові назві картинки і покажите кількість на пальчиках.
Ліс
Зима
Весна
6. «Вередливий звук»
Жив собі, був собі звук К у словах, але раптом він завередував і втік. Потрібно звук впіймати і поставити на місце:
іт, віно  , лі  ар.
Ой, які ви в мене молодці. Що їдемо далі?
Наступна зупинка «Сонячне»
- Чому вона так називається?
А ось гляньте в Соняному є незвичайні комп’ютери. Але з ними щось трапилось. Треба допомогти жителям цієї зупинки. А для цього треба виконати такі завдання:  вставити пропущенний звук.
7. Робота за комп’ютером
- Скажіть, що ви чуєте, коли ми говоримо?
- На які групи діляться звуки? (приголосні, голосні)
- А якими можуть бути голосні звуки?
- А приголосні звуки якими можуть бути? (твердими, м’якими)
- Якою фішкою позначаються голосні? Покажіть.
- Якою фішкою позначаються приголосні тверді звуки? Покажіть.
- Якою фішкою приголосний м’який?
- Назвіть приголосні звуки. Назвіть голосні звуки.
А зараз я називаю звук, ви піднімаєте фішку.
- Молодці. А зараз будь-ласка займіть місця за столиками. Тут нам треба провести звуковий аналіз слів.
Діти проводять звуковий аналіз слів. Індивідуальне завдання.
8. «Зачарований кущ».
Вихователь підводить дітей до куща, під яким картинки із зображенням звірят. Потрібно взяти картинку, назвати слово-зображення і на кущику відшукати картку зі схемою свого слова (картинка із звуковою моделлю слова розвішені на гілочках).
Перевірити 3-4 дітей.
- Чому?
9. «З двох – одне».
(на одну долоньку кладу слово, на другу – друге, дитина плескає в долоньки, називає одним словом.
1) Ліс і смуга – ласосмуга;
2) Ліс і степ – 
3) Птах і ферма – 
4) Сніг і падає – 
5) Рудий і волосся – 
6) Книга і любити – 
7) Падає і лист – 
8) Вода і падає -  
9) Кухня і варити – 
10) Хліб і робити – 
11) Білий і сніжний – 
12) Два і поверх –
10. Проведемо фізкультхвилинку.
Утворили коло. Називати слов, діти відступають кілька складів.
( сонце, вітерець, фрукти, жук, сік, виноград, малина, телевізор, ніс, зуб, вікно, дід, ромашка.) 
- Як ще перевіряємо кількість складів? (Долонькою, рукою)
11. Гра з м’ячем.
Стоять колом, кидаю м’яч, називаю звук, треба придумати слово на заданий звук А, О, Н, К.
Наприклад: 
А – автобус, ананас, автомобіль, автомат, айстра, айва, апельсин, акула, акваріум, аеропорт.
12. Діти, а коли ми хочемо якийсь предмет описати, які слова ми використовуємо. Давайте пригадаємо пісеньку про ознаки предметів.
В болоті зелене живе жабенятко,
Ялинка у лісі – струнка, ароматна.
На гілочці груша – смачна, соковита...
Веселе, грайливе і тепле в нас літо.
Ось крокодил. Він зелений, зубатий.
А хом’ячок – він смішний і щокатий.
Песик – кудлатий, веселий, смішний.
Котик – біленький, пухнастий, лінивий.
Сильний, холодний, кумедний, картонний,
Круглий, квадратний, голодний, бетонний...
Слова ці, неначе казкові секрети, 
Нам розкривають ознаку предмета.
А зараз опишіть кожний із предметів.
- Вирушаємо далі на нашому потягу. Наступная зупинка Вербне.
- Чому вона так називається?
- Гляньте, у Вербному є зелений луг. Тут трішки відпочинемо. Сідайте будь-ласка.
13. Опис картини. Складання розповіді ланцюжком.
- Діти, зверніть увагу ось щось накрите білою тканиною. Давайте подивимося що це?
- Зараз ми з вами опишемо картинку, склавши розповідь ланцюжком.
14. Наступна гра «Один-багато»
(однина та множина іменників)
Зошит – зошити; ручка – ручки; олівець – олівці; книга – книги; іграшка – іграшки; слива – сливи; апельсин – апельсини; вікно – вікна.
15. Загадування та відгадування загадок.
- Діти, а ви я знаю дуже любите загадки відгадувати. Ось зараз давайте пригадаємо, які ми знаємо, а у відгадках визначемо 1-й та останній звуки.
1. Вона стрибає то там, то тут.
 У неї хвостик, як парашут. 
Летить сміливо з сучка на гілку
І кожен знає: звірок той .... (білка)

2. Літня злива прошуміла, 
Спрагу землю напоїла.
А з-за річки аж на луг
Ліг місток із семи смуг.
Чи хто-небудь із діток
Скаже, що це за місток?   (Веселка)

3. У комору тишком-нишком
Прошмигне – і зловить мишку. 
Молочка поп’є охоче,
Ляже й солодко муркоче.
А як пса побачить злого – 
Утіка мерщій він нього.  (Кіт)
16. Гра «Непосила»
Владік Г. Приготував для нас вірш.

Наш маленький Непосида
Вдома речи всі покидав.
Щоб порядок навести,
Попрощаєм я і ти.
Речі разом розшукаєм
І на місце поскладаєм.

Я складатиму речення, а ви закінчуйте його додаючи останнє слово.
Непосида закинув м’яч під…(стіл, диван, шафу, крісло....)
Скільки слів у реченні. Рахуємо.
Розглянемо схему.
- Яке І слово?
- Як воно пишеться? (із великї букви)
- Коли ще пишеться велика буква? (ім’я людей, клички тварин)
- Що ставимо в кінці речення?
16. Підсумок.
- Діти, а на якій зупинці вам найбільше сподобалось?
- А що вам сподобалось?
- Давайте в другу половину дня ви намалюєте малюнки, на яких будуть зображені зупинки, які вам найбільше сподобались?
- Ось ти, Діанка, скажи, що ти намалюєш?

Немає коментарів:

Дописати коментар